fbpx


Dofinansowanie pompy ciepła

Pompy ciepła dofinansowanie 

Zakup pompy ciepła to duża inwestycja, która częściowo może się zwrócić dzięki możliwości skorzystania z dofinansowania. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla właścicieli nowo powstających budynków, jak i już istniejących, w którym wymieniane jest źródło ciepła. Obecnie realizowanych jest kilka programów dofinansowania pomp ciepła, w których mogą skorzystać m.in. osoby fizyczne (w tym prowadzące własną działalność gospodarczą), rolnicy, jednostki samorządu terytorialnego, spółki prawa handlowego, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Z jakich programów można skorzystać na dofinansowanie na zakup i instalację pompy ciepła?

Istnieje kilka programów, w których właściciele nieruchomości mogą skorzystać ze wsparcia finansowego przy zakupie i instalacji pompy ciepła. Zaliczają się do nich m.in.:

  • Program Czyste Powietrze – wysokość dotacji to 35-135 tysięcy zł na kupno i montaż pompy ciepła,

  • Program Czyste Powietrze Plus – możliwość uzyskania prefinansowania inwestycji o wartości max 50% najwyższej możliwej dotacji,

  • Program Moje Ciepło – dla nowo wybudowanych domów jednorodzinnych (wartość dofinansowania 7-21 tys. zł),

  • Program Mój Prąd,

  • Program Ciepłe Mieszkanie. 

Jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła?

Warunki jakie należy spełnić, aby uzyskać wsparcie finansowe związane z zakupem i montażem pomp ciepła różnią się w zależności do programu, z którego chcemy skorzystać. W większości przypadków jednak głównym kryterium określającym wysokość dofinansowania jest wielkość miesięcznego dochodu w gospodarstwie domowym. Wśród innych wymogów dotyczących zasad przyznawania pomocy finansowej znalazły się m.in.:

- likwidacja tzw. kopciuchów,

- montaż instalacji wspierania ogrzewania niskotemperaturowego,

- zakaz używania urządzeń na paliwo stałe np. kominki, piece na drewno lub węgiel,

- wykorzystywanie pompy jedynie do podgrzewania i produkcji wody lub ogrzewania,

- zakup oraz montaż określonego rodzaju pomp ciepła,

- rodzaj budownictwa – nowe lub stare, domy jednorodzinne czy wielorodzinne.

 

Masz dodatkowe pytania dotyczące dofinansowania na pompy ciepła? Skontaktuj się z naszym doradcą i umów na niezobowiązujące spotkanie. Zapraszamy.