fbpx


Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaiki?

Ile można zaoszczędzić dzięki instalacji fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Wpływ na to ma zwrot w stronę ekologii oraz dostęp do licznych programów rządowych oferujących dofinansowania dla osób, które zdecydują się na montaż fotowoltaiki we własnym domu lub przedsiębiorstwie. Co istotne, możliwość czerpania energii z odnawialnego źródła jest nie tylko korzystna dla środowiska, ale również daje gwarancję dużych oszczędności. Mianowicie rosnące z roku na rok opłaty za rachunki za prąd znacząco obciążają miesięczny budżet, co w skali roku oznacza wydatki rzędu nawet kilku-, kilkunastu tysięcy złotych. W przeciwieństwie do czerpania energii z sieci jej samodzielna produkcja we własnym gospodarstwie redukuje wysokość opłat lub całkowicie je wyklucza.

Jakie korzyści finansowe daje montaż paneli fotowoltaicznych?

Inwestycja w fotowoltaikę jest kosztownym przedsięwzięciem, niemniej jednak dzięki dofinansowaniom można skorzystać z atrakcyjnych, rządowych dodatków finansowych. Co więcej, początkowy wydatek na montaż instalacji zwykle szybko się zwraca. Producenci takich systemów szacują, że koszty montażu paneli fotowoltaicznych zwracają się już po kilku latach użytkowania. Wysokość takich zysków uzależniona jest jednak od kilku czynników, z czego najważniejszym jest prawidłowe dostosowanie mocy instalacji do zapotrzebowania konkretnego gospodarstwa domowego. Pod uwagę wziąć należy również pogodę i ilość nasłonecznienia. Mianowicie, jeśli w ciągu roku będą przeważały słoneczne dni, wyprodukowana ilość energii będzie znacznie większa niż w okresie, gdy pada deszcz i panuje zachmurzenie.

Przy szacowaniu oszczędności ważne jest również uwzględnienie rosnących kosztów za prąd. Każdego roku ceny prądu w Polsce rosną o ok. 5%. Tym samym z upływem lat wydatki znacznie się zwiększą. W skali roku mogą być wyższe nawet o kilkaset złotych. Przykładowo przy produkcji energii za pomocą instalacji o mocy 5 kWp można w ciągu roku wyprodukować ponad 4200 kWh. Pobierając tę energię z sieci, przy założeniu, że cena 1 kWh to około 60 gr, trzeba byłoby zapłacić 2520 zł. Idąc tym tropem, w ciągu 5 latach wydatki na energię mogłyby wynosić nawet 15 tys. zł. Przy samodzielnej produkcji taką kwotę można zaoszczędzić. Co więcej, warto pamiętać o tym, że nadwyżkę wyprodukowanej energii zawsze można oddać do sieci, dzięki czemu w przyszłości opłaty za rachunki za prąd będą podlegały zniżkom.