fbpx


Fotowoltaika na gruncie. Kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie?

Fotowoltaika na gruncie. Kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie?

Fotowoltaika jest coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród osób, które chcą pozyskiwać energię z odnawialnych źródeł. Montaż paneli fotowoltaicznych zazwyczaj kojarzony jest z ich umiejscowieniem na dachach budynków.

Rozwiązanie to wymaga jednak uwzględnienia kilku istotnych czynników, które zagwarantują odpowiednią wydajność instalacji. Tym samym znacznie ma kąt nachylenia dachu, jego powierzchnia oraz dostęp do nasłonecznienia. Po przeanalizowaniu możliwości czasem okazuje się, że warunki nie pozwalają na zainstalowanie paneli na dachu.  Alternatywą w takiej sytuacji jest zamontowanie fotowoltaiki na gruncie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i w niektórych przypadkach może być znacznie korzystniejsze niż tradycyjny montaż baterii słonecznych.

Kiedy opłaca się montaż fotowoltaiki na gruncie?

Montaż fotowoltaiki na gruncie sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy nie ma możliwości jej zainstalowania na dachu z kilku różnych powodów. Pierwszym z nich jest niewystarczająca ilość miejsca do ułożenia paneli. Szacuje się, że 1 kWp wymaga ponad 6m2 powierzchni. Tym samym instalacja, składająca się z kilku lub kilkunastu paneli wymaga miejsca, które nie tylko będzie odpowiednio duże, ale również i wytrzymałe ze względu na dodatkowe obciążenie. Fotowoltaika na gruncie natomiast daje nieograniczone możliwości inwestorom, którzy mają do dyspozycji dużo przestrzeni do zagospodarowania. Panele fotowoltaiczne montowane na specjalnych stelażach można ustawić niemalże wszędzie. Przy czym ważne jest to, by uwzględnić orientację względem słońca, ewentualne zacienienie oraz stabilność podłoża.

Ponadto przy montażu istotne znaczenie ma też kąt nachylenia. Aby instalacja działała wydajnie, najlepiej zamontować ją na powierzchni nachylonej pod kątem 40-45 stopni. W przypadku większego pochylenia panele mają utrudniony dostęp do promieni słonecznych, co przekłada się na mniej wydajne pozyskiwanie energii. Niestety możliwości konstrukcyjne dachu niekiedy utrudniają zainstalowanie paneli w ten sposób, a dodatkowe zabezpieczenia wymagają zakupu droższych konstrukcji wspornych. Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie nie sprawia takich trudności, ze względu na to, że można je ustawiać pod dowolnym kątem, gwarantującym efektywne czerpanie energii ze słońca. Zainstalowanie baterii słonecznych na stelażu zapewnia optymalne pochylenie, które łatwiej modyfikować w zależności od oczekiwań.

Kolejną kwestią, która często uniemożliwia montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, jest utrudniony dostęp do  nasłonecznienia, zwłaszcza w sytuacji, gdy budynek jest skierowany w stronę północną lub też nie spełnia wymogów konstrukcyjnych. Fotowoltaika instalowana na gruncie całkowicie eliminuje ten problem, gdyż można ją ustawiać w dowolny sposób w najbardziej pożądanym kierunku (najczęściej południowym). Wśród zalet paneli montowanych na gruncie wymienia się też lepszą wentylację, szczególnie w lecie oraz łatwiejszy dostęp do elementów, które wymagają drobnych napraw lub konserwacji. Przy spełnieniu wszystkich wymienionych warunków wybór fotowoltaiki na gruncie pozwoli na lepszą optymalizację ustawień, które przełożą się na większą oszczędność wynikającą z wyższej wydajności systemu.