fbpx


Czy instalację fotowoltaiczną można zamontować na goncie?

Czy instalację fotowoltaiczną można zamontować na goncie?

Z roku na rok instalacje fotowoltaiczne stają się coraz chętniej wybierane, ponieważ jest to technologia ekonomiczna i dająca duże korzyści. Jednak opłacalność tej inwestycji zależy m.in. od możliwości montażowych paneli.

Wymogi dotyczące instalacji

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach, ponieważ wtedy nie zabierają przestrzeni na działce. Są to również odpowiednie miejsca, ponieważ zazwyczaj nie padają na nie cienie okolicznych obiektów. Pod uwagę trzeba wziąć kąt pochylenia dachu, jego kształt, wielkość i kierunek względem stron świata. Panele umieszcza się od strony południowej lub południowo-zachodniej. Wszystko to będzie miało wpływ na wydajność, a w konsekwencji na opłacalność inwestycji. Jednak różne rodzaje pokrycia sprawiają, że inwestorzy zastanawiają się, czy w ich przypadku instalacja fotowoltaiki będzie możliwa. Eksperci są zgodni co do tego, że panele można zamontować niemal na każdym rodzaju pokrycia. To jednak zależy od systemu mocowania, który może być mniej lub bardziej skomplikowany, tańszy lub droższy. Na szczęście gont bitumiczny jest uważany za bardzo dobry rodzaj poszycia dla paneli.

Montaż paneli na goncie

Producenci oferują zestawy montażowe dopasowane do różnych rodzajów pokryć. Na gont stosuje się specjalne profile, które są przykręcane do krokwi przez pokrycie i podkład za pomocą długich śrub. Ze względu na możliwość przepuszczania wody, śruby powinny być wyposażone w gumowe podkładki uszczelniające. Muszą one być na tyle wytrzymałe, aby stelaż pozostał stabilny przy silnych wiatrach i dużych opadach śniegu. Dodatkowo można zamontować ograniczniki śniegu, ponieważ panele w porównaniu do gontu mają śliską powierzchnię. W ten sposób zapobiegnie się niespodziewanym lawinom z dachu. Następnie montuje się specjalne uchwyty montażowe, dzięki którym można zamocować panele w układzie pionowym lub poziomym. Są one regulowane, co pozwala lepiej dopasować kąt i wysokość. Za pomocą zacisków panele fotowoltaiczne łączy się w krańcach, a odpowiednie odstępy między nimi zapewnia środkowy zacisk. Poszczególne profile są zmontowane specjalnymi łącznikami. Kable elektrycznie między poszczególnymi panelami muszą być wodoodporne. Należy je przeprowadzić przez dach w miejscu, gdzie nie dojdzie do wycieku.

Na jakim pokryciu nie montować paneli?

Fotowoltaiki nie zaleca się montować na pokryciu z eternitu ze względu na szkodliwość tego materiału. Także gont drewniany nie jest najlepszym materiałem przez zagrożenie pożarowe. Czasem lokalne przepisy wprost zabraniają instalacji paneli na drewnianym poszyciu. Gont bitumiczny ma bardzo dobre właściwości jako pokrycie i do tego jest niedrogi. Jednak wykonane z niego dachówki charakteryzują się kruchością, która może zwiększyć się przez utlenianie się lub działanie wysokich temperatur. Pokrycie z gontu bitumicznego, które ma powyżej 10 lat, powinno zostać sprawdzone przez dekarza. Ubytki lub zniszczone dachówki należy wymienić. Panele fotowoltaiczne i stelaże można zdjąć po zamontowaniu, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Lepiej więc najpierw zregenerować pokrycie.