fbpx


Jak panele słoneczne działają w ciągu całego roku?

Jak panele słoneczne działają w ciągu całego roku?

Wielu właścicieli domów  zastanawiających się nad inwestycją w panele fotowoltaiczne zastanawia się nad opłacalnością takiej inwestycji w Polsce. Szczególne wątpliwości budzi okres jesienno-zimowy, w którym przecież jest mniej słonecznych dni.

Wiosna i Lato

Pomiędzy marcem i majem uzysk energii z paneli skokowo rośnie. Coraz dłuższe dni oraz coraz wyższy kąt padania promieni słonecznych zwiększają zarówno czas, w jakim panele są oświetlone jak i ich wydajność. Maj, czerwiec i lipiec są najlepszymi miesiącami jeśli chodzi o nasłonecznienie i to w ich trakcie będziemy produkować najwięcej. Co ciekawe, nie zawsze znaczy to, że w te miesiące produkcja będzie najwydajniejsza. Często zdarza się, że słoneczna wiosna jest prawie równie dobra jak upalne lato. Dzieje się tak, ponieważ wydajność paneli spada wraz ze wzrostem temperatury. Dlatego warto zadbać o prawidłowe chłodzenie swoich paneli, montując je na dachu z zachowaniem przerwy między panelami a podłożem, aby umożliwić im swobodne oddawanie ciepła.

Jesień i Zima

Od sierpnia ilość produkowanej energii stopniowo spada, osiągając najniższy poziom w grudniu i styczniu. Ze względu na częste zachmurzenie, mimo identycznej długości dnia jesień jest zazwyczaj mniej dochodowa od wiosny.  Mimo to mitem jest fakt, że jesienią lub zimą panele nie produkują energii w ogóle. Dzięki wcześniej wspomnianemu wzrostowi wydajności w niskich temperaturach panele potrafią nadal produkować znaczne ilości energii w krótkie, słoneczne dni. Mitem, który warto rozwijać przy okazji zimy jest wpływ śniegu na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Ponieważ są one urządzeniami elektrycznymi, wydzielają ciepło, które powoduje topienie się pojedynczych płatków, a w wypadku dużych opadów śnieg samocznynnie zsuwa się z pochylonego, śliskiego szkła.

Najważniejszą rzeczą, która musi jednak zapamiętać użytkownik fotowoltaiki jest to, że dla właściciela instalacji, te zależności nie mają znaczenia! Rozliczenie energii następuje w systemie rocznym, więc duża produkcja letnia spokojnie pokrywa niedobory z zimy. Warto o tym pamiętać i przy wyborze instalacji kierować się głównie mocą znamionową.