fbpx


Czy baterie słoneczne i panele fotowoltaiczne to jedno i to samo?

Czy baterie słoneczne i panele fotowoltaiczne to jedno i to samo?

Poruszając się w obszarze, jakim jest fotowoltaika, można natknąć na pewne problematyczne kwestie. Jednym z pierwszych dylematów kogoś, kto nie miał wcześniej do czynienia z tą działką, jest następująca sprawa – czy baterie słoneczne i panele fotowoltaiczne to jedno i to samo? Choć niedoświadczona osoba może stosować te terminy zamiennie, w rzeczywistości odnoszą się one do czegoś innego. Pomyłka wynika tu najczęściej z tej przyczyny, że i jedne, i drugie obiekty – zarówno baterie, jak i panele – związane są z wykorzystaniem energii płynącej ze światła słonecznego.

Główne różnice między bateriami i panelami 

Bateria to zestaw urządzeń zwanych kolektorami. Jeżeli chodzi o te ostatnie, to oczywiście ich zadaniem jest pozyskiwanie energii słonecznej, jednak w szczególny sposób. Dla kolektorów duże znaczenie ma to, w którą stronę są zwrócone. Przechwytują one bowiem promienie słoneczne padające na tak zwany absorber i przerabiają go na ciepło. Zarówno ich plusem, jak i minusem może być uzależnienie od aktualnie panującej pogody. Jeżeli warunki atmosferyczne będą korzystne, baterie słoneczne będą działały bez problemu. Natomiast w sytuacji długiego braku słońca ich działanie będzie mocno ograniczone.

Jedną z głównych różnic między bateriami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi jest to, że te ostatnie pracują również w nieco mniej sprzyjających warunkach. W związku z tym można z nich efektywnie korzystać przez cały rok. Panele fotowoltaiczne to również urządzenia, w których zastosowane są nowocześniejsze technologie. Wpływa to zdecydowanie na efektywność i sprawia, że sprzęt ten jest coraz chętniej wybierany.

Niezależnie jednak od tego, jakie rozwiązanie się wybiera – baterie słoneczne czy panele fotowoltaiczne – pewne jest jedno. I jedno, i drugie urządzenie jest zdecydowanie krokiem w dobrą stronę. Każde z nich przyczynia się do ochrony środowiska, a także do poczynienia oszczędności finansowych. Skorzysta na nich i natura, i portfel.