fbpx


Fakty i mity o fotowoltaice

Fakty i mity o fotowoltaice

Fotowoltaika należy obecnie do najprężniej rozwijających się sektorów gospodarki. Korzystanie z naturalnych i odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne, jednak wciąż ma status nowości w polskiej energetyce. Z tego powodu wokół paneli fotowoltaicznych powstaje wiele mitów. Czy jest w nich choćby ziarno prawdy?

Mit: panele fotowoltaiczne działają tylko w pełnym słońcu

Czy słyszałeś już, że panele słoneczne – jak sama nazwa wskazuje – działają wyłącznie w słoneczne dni? Włóż tę historię między bajki! Prawdą jest, że duże nasłonecznienie zwiększa wydajność ogniw fotowoltaicznych. Działają one jednak także w pochmurne, a nawet zimowe dni. Panele wykorzystują światło – także to, które jest rozproszone i odbija się od chmur.

Mit: fotowoltaika oznacza duże wydatki

Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga jednorazowej inwestycji, która szybko zwraca się poprzez spadek wydatków na energię. Łatwy dostęp do dofinansowań na fotowoltaikę wspierających wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii sprawia, że może ją zainstalować każdy. Co więcej, zestawy paneli dostosowywane są do możliwości finansowych inwestora. Eksploatacja paneli nie generuje dużych kosztów.

Mit: panele fotowoltaiczne są trudne w utrzymaniu

Panele fotowoltaiczne nie wymagają stałych i specjalistycznych renowacji. To solidne systemy, odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Stała konserwacja jest zbędna. Do prawidłowego działania systemu wystarczy proste przemycie instalacji wodą, jeśli zbiorą się na niej zabrudzenia ograniczające pobieranie energii.

Mit: nadwyżka energii zostanie zmarnowana

Nadwyżki energii, które najczęściej pojawiają się w miesiącach letnich, mogą być gromadzone lub sprzedawane. Jeżeli zestaw fotowoltaiczny został wyposażony w magazyn energii, zgromadzoną moc można wykorzystać w przyszłości. Innym sposobem na wykorzystanie nadwyżek prądu jest ich sprzedanie, jeżeli instalacja jest zintegrowana z siecią elektryczną. Dzięki temu koszty energii wykorzystywanej w domu są minimalne.