fbpx


Coraz więcej Polaków decyduje się na OZE

Coraz więcej Polaków decyduje się na OZE

OZE, czyli Odnawialne Źródła Energii z roku na rok zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Zwrot ku ekologicznym rozwiązaniom wynika przede wszystkim ze zwiększonej świadomości dotyczącej destrukcyjnego wpływu działalności człowieka na środowisko. Wyczerpywanie zasobów naturalnych sprawia, że w przyszłości jedyną opcją będzie wytwarzanie energii ze źródeł, które powstają na nowo, mimo regularnego zużywania. Poza tym im szybciej ludzie zrozumieją znaczenie zielonej rewolucji, tym większa szansa na zahamowanie zmian klimatycznych. Ponadto wybór odnawialnych źródeł energii często motywowany jest rosnącymi cenami opłat za prąd elektryczny. Jakie wymienia się odnawialne źródła energii i które z nich cieszą się w Polsce największą popularnością? Sprawdź to w poniższym artykule.

Co zalicza się do odnawialnych źródeł energii?

Wśród odnawialnych źródeł energii wymienia się energię słoneczną, wodną, geotermalną i wiatrową. Popularność tych poszczególnych źródeł w danym kraju wynika z uwarunkowań klimatycznych oraz zaawansowania technologicznego. Pozyskiwanie energii słonecznej umożliwia fotowoltaika, hydroenergetyka z kolei wykorzystuje potencjał turbin wodnych. Turbiny wiatrowe natomiast odpowiadają za przetwarzanie energii wiatrowej, a w przypadku energii geotermalnej za pomocą specjalnych pomp ciepła pobiera się energię z wnętrza Ziemi. Innym odnawialnym źródłem energii jest biomasa, która jest mieszanką trocin, roślinnych pozostałości oraz odpadów produkcji rolnej i leśnej. Mniejszą popularnością cieszą się biogazy, których składnikami są zwierzęce odchody i odpady komunalne.

Które odnawialne źródła energii są najpopularniejsze w Polsce?

W Polsce dużą popularnością cieszy się pozyskiwanie energii słonecznej i wodnej. Z naturalnych zasobów czerpie coraz więcej przedsiębiorców, ale zainteresowanie zieloną energią można zauważyć też wśród prywatnych inwestorów, którzy instalują nowoczesne systemy w domach. Osoby prywatne najchętniej decydują się na pozyskiwanie energii ze słońca za pomocą instalacji fotowoltaicznych montowanych zwykle na dachach budynków.  System ten wykorzystuje panele solarne składające się z ogniw, które pochłaniają promienie słoneczne. Wówczas dochodzi do tzw. zjawiska fotowoltaicznego, którego efektem jest wytworzenie prądu stałego. Dalej dzięki falownikowi prąd stały przekształca się w prąd zmienny, który trafia bezpośrednio do kontaktów lub też może być magazynowany u sieciowego dostawcy.