fbpx


Montaż paneli fotowoltaicznych. Opis krok po kroku

Montaż paneli fotowoltaicznych. Opis krok po kroku

Możliwość czerpania energii ze słońca to korzystna inwestycja, lecz najpierw trzeba obliczyć, ile zużywa jej twoje gospodarstwo i jak to się przekłada na ilość paneli fotowoltaicznych. Ich wydajność zależy od możliwości instalacyjnych, co sprowadza się głównie do niezacienionych stref i możliwości ustawienia w najbardziej nasłonecznioną stronę.

Jak i gdzie ustawić panele?

1 kW mocy szczytowej potrzebuje ogniw wielkości około 5-7 m2. Dla zaspokojenia domu jednorodzinnego przeważnie trzeba przeznaczyć kilkanaście m2 powierzchni. Panele najczęściej montuje się na dachu lub na działce. Nawet mały cień może wpłynąć na zmniejszenie osiąganej mocy, dlatego sprawdź, czy gałęzie, komin, antena lub jakiekolwiek inne obiekty nie będą ich przysłaniać o różnych porach dnia. Upewnij się, że na sąsiednich działkach nie powstaną wysokie budowle lub za kilka lat nie wyrosną drzewa rzucające długie cienie. W Polsce najlepszą wydajność osiągnie się po skierowaniu paneli na południe pod kątem 35-45o. Wysoki uzysk energii można także otrzymać w kierunku południowo-wschodnim lub południowo-zachodnim. W niektórych przypadkach trzeba zamontować około 20% więcej ogniw, aby w skali roku otrzymać tyle samo energii, co przy idealnym ustawieniu.

Dach domu oraz inne opcje

Na dachach umieszcza się ogniwa do 10 kW. Panele w większej ilości przeważnie rozkłada się na gruncie. Jest to mocno zależne od nośności dachu. W celu zabezpieczenia przed warunkami środowiskowymi do konstrukcji nośnej montuje się stelaż pod panele. W przypadku dachów płaskich stosuje się konstrukcje wsporcze z wymaganym kątem nachylenia. Jeden panel waży około 20 kg. Waga może się zwiększać zimą, jeśli dodatkowo będzie gromadził się śnieg. Z tego powodu fotowoltaikę montuje się głównie na dachach domów, a rzadziej na stodołach i starszych budynkach. Panele mogą zastąpić część pokrycia dachowego np. na wiatach, czy wjazdach do garażu. Można także spotkać się z pionowym montażem na ścianach, lecz wiąże się to z dość dużym spadkiem produkcji energii. Jest to więc rozwiązanie polecane tylko wtedy, gdy nie ma innego wyboru.

Bezpieczeństwo instalacji fotowoltaicznej

Przestrzeń między podłożem a ogniwami powinna wynosić co najmniej 10 cm ze względu na potrzebę ich wentylowania. Natomiast odległość między poszczególnymi panelami musi uwzględniać do 2 cm przeznaczonych na rozszerzalność cieplną materiałów oraz cyrkulację powietrza. Trzeba także pamiętać o tym, że cień jednego rzędu może padać na rząd kolejny, więc zastosowanie większego kąta odchylenia zwiększy odległość od paneli znajdujących się wyżej. Panele umieszczone na metalowym obramowaniu muszą mieć poprowadzone uziemienie z niezależnego przewodu. Fotowoltaika sama z siebie nie ściąga piorunów, lecz ryzyko się zwiększa, gdy jest ona najwyższym okolicznym punktem (np. na dachu płaskim bez sąsiedztwa innych budynków). Instalacja stwarza prąd stały, a więc zmiana na prąd zmienny wymaga falownika. Większość inwestorów decyduje się na instalacje on grid umożliwiające podłączenie się do pobliskiej sieci. Uniezależnienie się wymaga zakupu akumulatorów przechowujących energię, które są dość drogie i potrzebują odpowiednio dużo miejsca.