fbpx


Fotowoltaika dla firm. Najczęściej zadawane pytania

Fotowoltaika dla firm. Najczęściej zadawane pytania

Dobór paneli fotowoltaicznych o odpowiedniej mocy pozwala czerpać darmową energię, która zaspokoi zapotrzebowanie na prąd różnych maszyn i urządzeń. To także inwestycja w ekologię i innowacyjność, co jest bardzo pożądane na współczesnym rynku. Z pewnością masz wiele pytań dotyczących instalacji fotowoltaiki w swojej firmie. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te, które pojawiają się najczęściej.

Jak wyliczyć koszty?

Cena inwestycji uzależniona jest od rodzaju paneli, inwertera, konstrukcji wsporczych, okablowania, kosztów instalacji i odległości od stacji transformatorowej. W niektórych przypadkach trzeba także dodać do tego badanie nośności dachu lub badania geologiczne. Wielkość instalacji w firmach sprawia, że koszty pokrycia 1 kW są niższe niż w domach jednorodzinnych. Osoby prywatne mogą liczyć na 4-7 tys. zł netto za 1 kWp (kilowatopik -  moc maksymalna), natomiast w przedsiębiorstwach jest to około 3 tys. zł za 1 kWp. Zapotrzebowanie w firmach przeważnie przekracza 10 kW, co z kolei jest rzadko spotykane w gospodarstwach prywatnych. Całkowite koszty będą zależne od tego, ile prądu przez rok potrzebuje dana firma. Warto przy tym zwrócić uwagę na ceny energii od zewnętrznych dostawców, które co roku się zwiększają.

Jakie są warunki instalacyjne?

Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne wtedy, gdy umieści się je pod kątem 35-45o w kierunku południowym na niezacienionym terenie. Jeden panel waży około 20 kg. Jeśli nośność dachu jest odpowiednia, można je montować na dachach skośnych lub na dachach płaskich za pomocą specjalnych stelaży. Inny sposób to montaż na działce. Potrzeba wtedy odpowiednio dużo miejsca, na które nie będzie padał cień niezależnie od pory dnia. Instalacja nie musi znajdować się na budynku, który ma zasilać. Najważniejsza jest odległość od stacji transformatorowej.

Ile energii można uzyskać?

Średnie roczne nasłonecznienie ziemi w Polsce wynosi od 900 do 1100 kWh/m2, co w ciągu roku pozwala uzyskać od 110 do 150 kWh/m2 z modułu. Dobrze zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy nominalnej 1 kWp, która zajmuje powierzchnię 7 m2, rocznie może wytworzyć około 1050 kWh energii elektrycznej.

Jakie są koszty utrzymania?

Sprawna instalacja fotowoltaiczna działa bezobsługowo i nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów. Producenci zalecają jednak kompleksowe przeglądy co kilka lat. Ich koszty będą uzależnione od rodzaju i wielkości instalacji. Same moduły wymagają jedynie okresowego sprawdzania ze względu na możliwość zniszczenia przez burzę lub grad, a także zabrudzenia np. przez ptaki. Nie są one jednak tak delikatne, jak może się wydawać. Większość obrażeń mechanicznych nie wpływa na spadek wydajności.

Ile trwa instalacja paneli?

Czas uzależniony jest od wielkości instalacji, lecz najczęściej trwa kilka dni. Jeśli jednak fotowoltaika przekracza 50 kWp, przed rozpoczęciem prac trzeba przygotować projekt budowlany, a w niektórych przypadkach także złożyć wniosek o przyłącze o wyższej mocy, co oczywiście wydłuża okres od zakupu do uruchomienia.